Tehnoloģijas

 70 Posts 0 Comments 62148 Views

Olkiluoto AES trešais kodolreaktors: ilgais ceļš līdz pirmajām kilovatstundām

Šī gada 12. marts bija vēsturiska diena Somijas enerģētikā – elektroenerģijas ražošanu sāka Olkiluoto atomelektrostacijas (AES) trešais kodolreaktors, kura būvniecība ilga aptuveni 17 gadus un kurš savā ziņā ir kļuvis par savdabīgu kodolenerģētikas neveiksmju un pretrunu simbolu. Tomēr, ņemot vērā iepriekšējā gada straujo elektroenerģijas cenu pieaugumu gan visā Eiropā, gan arī Skandināvijas un Baltijas reģionā, reaktors tiek uztverts arī kā sava veida cenu stabilizācijas gaidu avots, vienlaikus stiprinot sabiedrības atbalstu kodolenerģētikas turpmākai attīstībai. Vai jaunā Olkiluoto AES kodolreaktora komerciālas ekspluatācijas…

Eiropas dabasgāzes tirgus turbulence 2021. gadā

Mūsdienās cilvēki attīstītajās valstīs nevar iedomāties savu dzīvi bez dabasgāzes izmantošanas. Tā tiek lietota gan kā enerģētikas resurss, gan kā izejviela ķīmiskajā rūpniecībā. 2020. gadā pasaulē iegūti 4014 miljardi kubikmetru (BCM) dabasgāzes, no tā 38,4% – Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstīs. Lielākā ražotāja bija ASV, kura ieguva 949 BCM (jeb 23,6%). Būtiskākās neto eksportētājas bija Krievija (230 BCM), Katara (127), Norvēģija (111), Austrālija (103), ASV (77), Turkmenistāna (56). Nozīmīgākās importētājas bija Ķīna (125 BCM), Japāna (105) un Vācija (83).…

CNG – daudzpusīgam transporta sektoram Latvijā

Dabasgāzes mobilitāte aizvadītajā gadu desmitā kļuvusi arvien populārāka gan Eiropā, gan citviet pasaulē. Šobrīd ar CNG darbināmus auto izmanto jau vairāk nekā divi miljoni eiropiešu, un tie lieliski der visiem: gan privātiem autobraucējiem, komunālo pakalpojumu sniedzējiem, sabiedriskā un reģionālā transporta kompānijām, gan arī kravu pārvadātājiem. Dažādu transporta sektoru pārstāvji novērtē CNG sniegtās priekšrocības, starp kurām kā viena no galvenajām minama izmaksu efektivitāte un ilgtermiņa resursu ekonomijas iespēja. Arvien pieejamāka gan Eiropā, gan arī Baltijā kļūst CNG uzpilde. Tā ir ātra…

Kā izvēlēties piemērotāko elektroauto un tā uzlādi

Elektromobilitāte ir strauji ienākusi mūsu ikdienā, piedāvājot jaunas iespējas un risinājumus ilgtspējīgākai un videi draudzīgākai rīcībai. Elektrotransportlīdzekļu skaits satiksmē arvien straujāk palielinās, un arī sabiedrības uzticība elektroauto aizvien pieaug. Pakāpeniski notiek ieradumu maiņa un virzība uz elektroauto izvēli gan ģimenes, gan arī uzņēmumu vajadzībām.   Visu rakstu lasiet šeit!

PEP LNK: enerģētikas politikas veidošanas procesam jākorelē ar tehnoloģiju attīstību

Šī gada 22. aprīlī uz pilnsapulci sanāca Pasaules Enerģijas padomes Latvijas Nacionālās komitejas (PEP LNK) valde, vienojoties gan par valdes sastāvu nākamajiem četriem gadiem, gan arī iezīmējot nozīmīgākās prioritātes PEP LNK darbam šajā laika periodā. PEP LNK biedri, izskatot iepriekšējos četros gados paveikto, secināja, ka kopumā biedrība un valde savus pienākumus ir pildījušas veiksmīgi – PEP LNK ir aktīvi darbojusies gan starptautiskā arēnā, pārstāvot Latvijas intereses Pasaules Enerģijas padomē, gan arī sekmējusi politikas priekšlikumu izstrādi un nozares profesionāļu diskusijas vietējā un…

Zinātnieki cīņā pret Covid-19

2021. gada 19. februārī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki un inženieri kopā ar kolēģiem no citām augstskolām un zinātniskajām institūcijām valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” (VPP “Covid-19”) ietvaros iepazīstināja politikas veidotājus, medicīnas jomas profesionāļus, potenciālos investorus un visus interesentus ar inženiertehnisku risinājumu prototipiem, kas izstrādāti, lai veselības aprūpes iestādēs un citās vietās ar augstu Covid-19 infekcijas risku efektīvāk pasargātu cilvēku veselību un dzīvību. Visu rakstu lasiet šeit!

Klimatneitralitātes mērķis: viens no būtiskākajiem tehnoloģiju maiņas dzinējspēkiem

Latvijas Zinātņu akadēmijas Fizikas un tehnisko zinātņu nodaļas un Pasaules Enerģijas padomes Latvijas Nacionālās komitejas 2020. gada 9. decembra kopīgās sēdes secinājumi Eiropas Savienības (ES) klimatneitralitātes mērķis ir viens no būtiskākajiem tehnoloģiju maiņas dzinējspēkiem, kura ietekmi uz savu ikdienas dzīvi, darba procesu un darba vidi izjutīs pilnīgi visi – gan enerģētikas speciālisti un uzņēmēji, gan arī jebkurš no mums.  Apņemšanās panākt siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazinājumu Eiropā par 85–90% līdz 2050. gadam noteiks būtiskas pārmaiņas nozaru industrijā un cilvēku paradumos…

Tehnoloģijas cilvēka veselībai: magnētiskās rezonanses tomogrāfija

Magnētiskās rezonanses tomogrāfija (MRT) ir medicīniska iekšējo orgānu un audu izmeklēšanas metode (par tomogrāfiskajām metodēm sauc metodes, ar kurām var iegūt plānu audu slāņu attēlus). Šī metode pamatojas uz kodolu magnētiskās rezonanses (KMR) parādību. Atšķirībā no KMR spektroskopijas, kurā tiek izmantots pilnīgi homogēns magnētiskais lauks, magnētiskās rezonanses tomogrāfijā lieto magnētiskā lauka gradientu. MRT metodē ir svarīgi noskaidrot rezonējošo ūdeņraža kodolu jeb protonu telpisko sadalījumu, jo cilvēka organismā dažādi audi un orgāni satur atšķirīgu ūdeņraža daudzumu. Visu rakstu lasiet šeit!

Ievēro energomarķējumu, pērc gudri!

Patlaban iedzīvotāju informētība par energomarķējumu Latvijā ir samērā zema. Gana nevērīgi pret informāciju par energoefektivitāti un ekodizainu izturas komersanti, kas sadzīves tehniku tirgo internetā, pārbaudēs secinājis Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Lai aktualizētu jautājumu par energoefektivitātes un ekodizaina nozīmi, novembrī uzsākta informatīvi izglītojošā kampaņa "Pērc gudri, netērē lieki!", kā arī izstrādāts praktisks, vienkāršs iekārtu energoefektivitātes salīdzināšanās rīks, kas internetā pieejams jebkuram lietotājam. Ar tā palīdzību pirms sadzīves tehnikas iegādes pircējs var noskaidrot, kura no iekārtām būs ekonomiski izdevīgāka ilgtermiņā. Visu…