Sabiedrība

 67 Posts 0 Comments 59808 Views

Godājamie žurnāla “Enerģija un Pasaule” abonenti!

Sakarā ar pieņemto lēmumu par žurnāla “Enerģija un Pasaule” izdošanas pārtraukšanu, lūdzu žurnāla abonentus, kuri ir  veikuši izdevuma abonēšanu 2022. gadam izmantojot VAS “Latvijas pasts” pakalpojumus, sazināties ar  izdevēju, SIA “Enerģija un Pasaule”, izmantojot e-pastu energijaunpasaule@gmail.com, lai atrisinātu jautājumu par abonēšanas naudas atgriešanu par sekojošiem neizdotajiem un nepiegādātajiem žurnāla eksemplāriem: 3/134 (jūnijs/jūlijs); 4/135 (augusts/septembris); 5/136 (oktobris/novembris); 6/137 (decembris/janvāris) Izdevēja vārdā atvainojos par sagādātajām neērtībām. SIA “Enerģija un Pasaule” Valdes loceklis Andris Auziņš

Kā ēku renovācija ietekmē iedzīvotāju ikdienu

Ņemot vērā klimatiskos apstākļus Eiropā, tieši ēkas ir viens no lielākajiem siltumenerģijas patērētājiem Eiropas Savienībā (ES). Lai saražotu šo siltumu, tiek radīta vairāk nekā trešdaļa no kopējām ES siltumnīcas efekta gāzu emisijām. Lai līdz 2050. gadam panāktu klimatneitralitāti visā Eiropā, nepieciešams ne tikai rūpēties par jaunbūvju energoefektivitāti, bet arī renovēt un atjaunot esošās ēkas. Visu rakstu lasiet šeit!

Ūdeņraža stratēģija: būtisks solis ceļā uz Vācijas ūdeņraža ekonomiku

2020. gada jūnijā Vācija prezentēja savu Nacionālo ūdeņraža stratēģiju (VNŪS), kļūstot par pirmo pasaules valsti, kas izstrādājusi un pieņēmusi tik kompleksu un visaptverošu zaļā ūdeņraža ražošanai, loģistikai un galapatēriņa veicināšanai veltītu dokumentu. Būtiski atzīmēt, ka VNŪS tika publicēta pat pirms Eiropas Savienības (ES) ūdeņraža stratēģijas apstiprināšanas. Savukārt tikai mēnesi vēlāk Vācijas Federālā tīkla aģentūra (Bundesnetzagentur; FTA) izdeva dokumentu par ūdeņraža tīklu regulēšanu un veica aptauju, kurā tirgus dalībniekiem tika uzdots jautājums, vai, viņuprāt, ir nepieciešams regulēt ūdeņraža tīklus un, ja…

Programmai “Nākotnes enerģētikas līderi Latvijā” sekmīgi piesaistīti 16 jaunie speciālisti

Talantīgu un mērķtiecīgu jauno speciālistu, kuri ir gatavi aktīvi darboties enerģētikas nozarē arī ārpus savām ikdienas profesionālajām un akadēmiskajām gaitām, Latvijā nudien netrūkst – to ar patiesu gandarījumu pēc pieteikumu iesniegšanas termiņa beigām var secināt Pasaules Enerģijas padomes Latvijas Nacionālās komitejas (PEP LNK) programmas “Nākotnes enerģētikas līderi Latvijā” (NELL) vadības komanda. Kopumā aicinājumam atsaucās 26 talantīgi un mērķtiecīgi jaunie speciālisti, kuri pārstāv 10 dažādus uzņēmumus. Aicinājums palīdzējis sekmīgi uzrunāt tik lielu skaitu jauno talantu, no kuriem daudzi jau šobrīd ir…

VGB asociācijas 100 gadu vēstures lappuses

Mūsdienu dinamiskajā pasaulē, kurā biznesa procesi un industrijas attīstības virzieni mainās zibenīgi, var teikt, ar gaismas ātrumu, grūti iedomāties pastāvīgas, nenovecojošas vērtības vairāk nekā ar 100 gadu ilgu vēsturi. Tiesa, šādas vērtības eksistē, un tās ir atrodamas būtībā jebkurā jomā – arī enerģētikā. Nepieciešamība dalīties tehniskajā kompetencē, jaunās tehnoloģijās un iekārtu ekspluatācijas pieredzē ir aktuāla kopš pašiem enerģētikas nozares pirmsākumiem. Šī nepieciešamība iegūla arī vienas no pasaulē pirmajām profesionālajām enerģētikas asociācijām – Verband der Grosskesselbesitzer (VGB) – dibināšanas pamatā. Visu…

AS “Gaso” ceļā uz ilgtspējīgu nākotni

Jau vairāk nekā desmit gadus Eiropas Parlaments, Eiropas Komisija (EK) un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis veido visaptverošu ES likumdošanas aktu un politisko satvaru kopumu, nosakot jaunus, juridiski saistošus klimata un enerģētikas politikas mērķus dažādiem termiņiem. Šis satvaru kopums, kas neformāli tiek dēvēts par enerģijas pāreju (energy transition), paredz, ka tuvākajā perspektīvā – līdz 2030. gadam – ES dalībvalstis samazinās siltumnīcefektu izraisošo gāzu (SEG) emisijas par 40% salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni, palielinās energoefektivitāti par 32,5% salīdzinājumā ar 2007. gada līmeni,…

Elektroenerģijas cenas: izmaiņu cēloņi, tendences un prognozes no nozares profesionāļu skatpunkta

Vēl 2020. gadā elektroenerģijas cenas gan elektroenerģijas biržas Nord Pool Ziemeļvalstu, gan arī tās Latvijas cenu apgabalos patērētājus priecēja ar ārkārtīgi zemu līmeni, savukārt, 2021. gads reģiona elektroenerģijas tirgū ir nesis būtiskas pārmaiņas, un, sākot pakāpenisku augšupeju jau kopš gada sākuma, 2021. gada jūnijā cenas, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn, ir teju dubultojušās. Kādi ir šobrīd vērojamā straujā elektroenerģijas cenu kāpuma iemesli, un vai augstās elektroenerģijas cenas Latvijā un Baltijā ir uz palikšanu? Lai to noskaidrotu, pie sarunu galda aicinājām…

Kā veicināt ilgtspējīgu uzņēmuma attīstību

Eiropas zaļais kurss ir visaptverošs plāns, lai nodrošinātu ilgtspējīgu Eiropas Savienības attīstību un sasniegtu klimata mērķus, vienlaikus turpinot arī ekonomisko izaugsmi. Kā rāda 2020. gadā “Elektrum” veiktā pētījuma rezultāti, 49% aptaujāto uzņēmēju uzskata, ka Eiropas zaļais kurss ietekmēs uzņēmuma nākotni. Par to, kādas iespējas zaļais kurss sniedz uzņēmējiem un kādus risinājumus ilgstošai un līdzsvarotai attīstībai iespējams ieviest, varēja uzzināt “Elektrum” Energoefektivitātes centra rīkotajā vebinārā “Kā veicināt uzņēmuma ilgtspējīgu attīstību?”. Visu rakstu lasiet šeit!

Pašiem savs enerģijas kopienas biznesa modelis – cui bono?

Enerģijas kopienas (EnK) – tā ir principiāli jauna pieeja enerģijas ražošanā un sadalē, sadrumstalojot energosistēmu nelielās enerģijas lietotāju grupās jeb kopienās un sniedzot tām iespēju izmantot vietējos atjaunīgās enerģijas ražošanas avotus. EnK būtība, regulējums un tehnoloģiskās dimensijas aplūkotas žurnāla "Enerģija un Pasaule" 2020. gada 4. numurā publicētajā rakstā "Enerģijas kopienas – quo vadis?". Lai gan sākotnēji varētu šķist, ka EnK izveidei būtu nepieciešami vienīgi atbilstošas jaudas enerģijas pārveides elementi (fotoelementu paneļi, vēja ģeneratori, siltumsūkņi, u. c.) un enerģijas uzglabāšanas sistēma, ar…