Aktualitātes

Izcilo enerģētiķi Jēkabu Barkānu pieminot (1929 – 2020)

2020. gada 4. oktobrī mūžībā ir aizgājis ievērojamais Latvijas elektroenerģētiķis Jēkabs Barkāns, ilggadējs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors un habilitētais inženierzinātņu doktors. Jēkabs Barkāns bija idejas autors un izveidotājs vienotai automātiskai pretavāriju sistēmai, kas pēc totālām avārijām energosistēmā nodrošinātu tajā pašatjaunošanos bez personāla līdzdalības.

Jēkabs Barkāns dzimis 1929. gadā Krāslavā. 1946. gadā viņš kā eksterns ar zelta medaļu pabeidz vidusskolu, 1951. gadā ar izcilību beidz studijas Latvijas Valsts universitātes (LVU) Mehānikas fakultātes Elektrotehnikas nodaļā. Jau studiju 3. kursā viņš sāk strādāt par elektromontieri Latvenergo, kur Relejaizsardzības dienestā turpina strādāt arī pēc studiju pabeigšanas. Vēlāk turpinās darbs Latvenergo Centrālajā dispečeru dienestā, 1960. gadā kļūstot par tā vadītāju. Ar tiešu viņa līdzdalību 1960. gadā notiek arī Latvijas energosistēmas savienošana ar Igaunijas energosistēmu pa jaunizbūvēto 330 kV pārvades elektrolīniju, pieslēgtu 220 kV elektrotīklam. Tieši pateicoties J. Barkāna vadībai un iedvesmai, Latvenergo Dispečeru dienests kļuva par savdabīgu pētniecības struktūrvienību. Viņa vadībā tika izstrādāta automātiskā sprieguma regulēšanas sistēmas iekārta, kas iedarbojas uz transformatoru (transformācijas) pakāpju pārslēgšanu.

Liels bija J. Barkāna ieguldījums, lai 1961. gadā Rīgā izveidotu Ziemeļrietumu energosistēmu Apvienoto dispečeru pārvaldi.

Latvijas elektroenerģētikas nozare ir zaudējusi izcilu un erudītu zinātnieku ar vairāk nekā 200 publicētiem zinātniskiem rakstiem, 10 grāmatām un 54 izgudrojumiem.

Jēkaba Barkāna darbu turpina viņa daudzie studenti, kuri sava profesora vadībā ir kļuvuši par atzītiem nozares speciālistiem.

 268 Posts 0 Comments 228919 Views

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

one × two =